Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-07-04 01:46:05 · Czytany 3275 razy · 1 komentarz
Nowszy Starszy

Wpatrzeni w Zachód: czy polskie firmy powinny ufać zagranicznym kontrahentom?

Fot: Internet

O tym, że polskie firmy mogą skutecznie rywalizować ze swoją zagraniczną konkurencją, wiadomo od dawna. Wielu przedsiębiorców realizuje bez kompleksów szeroko zakrojoną politykę rozwoju, wybierając na partnerów kontrahentów zza granicy. Co zrobić, by zainicjowana współpraca była prostą drogą wiodącą do sukcesu?

Wybór współpracownika: zaufanie jest kluczem

Rozważmy sytuację, w której polska firma stara się wprowadzić na rynek europejski unikalny w skali międzynarodowej produkt. Przygotowania trwają od ponad roku i wydaje się, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Pozostaje wybór odpowiednich kontrahentów odpowiedzialnych za dystrybucję towaru w krajach docelowych. Dział logistyki przygotował rekomendację firm opartą o metodę zapytań ofertowych. Wytypowano trzech dystrybutorów oferujących konkurencyjne ceny, posiadających wymagane doświadczenie i narzędzia potrzebne do należytego wykonania umowy. W miarę zbliżania się momentu finalizacji zamiarów pojawiają się coraz większe wątpliwości dotyczące wiarygodności kontrahentów. Pojawia się pytanie: w jaki sposób ją zweryfikować?

Jak radzą sobie firmy z Zachodu?

Dla przedsiębiorcy z zagranicy znalezienie odpowiedniego kontrahenta nie stanowi problemu. Jest tak m.in. z tego względu, że z powodzeniem stosują oni narzędzia weryfikacyjne znane pod pojęciem szeroko rozumianego wywiadu gospodarczego. Warto podkreślić, że pod tą definicją nie kryją się żadne działania niezgodne z prawem – weryfikacja polega na zebraniu szczegółowych informacji na temat kondycji finansowej rozważanego kandydata, jego przeszłości, możliwości ekspansji itp. Układana na podstawie takich informacji strategia rozwoju i wzajemnej współpracy pozwala na wytypowanie rzetelnych wykonawców, którzy poradzą sobie ze stawianymi wymaganiami i wyzwaniami.

Polska musi się jeszcze dużo nauczyć

Nic nie stoi na przeszkodzie, by scenariusz opisany w pierwszym akapicie mógł mieć szczęśliwe zakończenie. Na stronie detektyw24.net, jednej z niewielu działających w tym zakresie polskich firm, możliwe jest zamówienie usługi polegającej na zweryfikowaniu wiarygodności zagranicznego kontrahenta pod kątem przyszłej współpracy. W zakresie wykonanego wywiadu gospodarczego można liczyć na dostarczenie pełnej informacji o najbardziej kluczowych aspektach działalności „badanego” przedsiębiorstwa, z możliwością wykonania wywiadu środowiskowego włącznie. Polskie firmy nie muszą być osamotnione w układaniu swojej strategii – warto o tym pamiętać. O tym, że wiedza jest najcenniejszym towarem, wiadomo od dawna – sęk w tym, aby umieć ją efektywnie wykorzystywać.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Biznes i gospodarka · Polonia na świecie

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do 1 komentarz w tym temacie.

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Dokladnie · 2015-04-14 03:54:46

w 100% zgoda z autorem

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Franka Mauro
17 lip, 03:47
To najwspanialsza rzecz jakiej kiedykolwiek doświadczyłem w swoim życiu i muszę podzielić się tym wspaniałym świadectwem. Moje podziękowania [...]»
Gloria Kifita
16 lip, 23:11
What more can i say about this great man. Firstly Dr I will want to say a very [...]»
Elena Vedran
16 lip, 03:24
Nazywam się Elena Vedran. Bardzo się cieszę że mogę dzielić się moim wspaniałym i wspaniałym świadectwem ze wszystkimi [...]»

Najczęściej...