Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2016-05-11 14:58:43 · Czytany 3438 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

„Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w dwudziestym wieku”

Dział Prasowy Kancelarii Senatu informuje, że 11 maja br. o 12.00 w Senacie została otwarta wystawa „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w dwudziestym wieku”. Wystawa prezentowana będzie do 22- maja.   

Ekspozycja, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej i Polskie Towarzystwo Ziemiańskie, zostanie zaprezentowana z inicjatywy senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Jej celem jest przedstawienie portretu polskiego ziemiaństwa jako lokalnych elit, a także ukazanie skutków wywłaszczenia tej grupy społecznej dekretem o reformie rolnej PKWN z 1944 r.

Na wystawie zostaną zaprezentowane m.in. mapa rezydencji ziemiańskich w II RP, historie wybranych rodzin i dane statystyczne dotyczące reformy rolnej z 1944 r.

 

"Wyższe urodzenie pociąga za sobą przede wszystkim większe obowiązki, a nie tylko przywileje"- Wincenty Lutosławski

Witold Lutosławski, Józef Czapski, Witold Gombrowicz i rotmistrz Witold Pilecki to słynne osobowości dwudziestowiecznej historii Polski i Europy. Co łączy tak różne postaci? Pochodziły one z rodzin ziemiańskich, których styl życia oparty był na określonych tradycyjnych wartościach. Ziemianie pełnili często rolę lokalnych liderów społecznych, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego i kulturalnego swoich regionów.

Wystawa opowiada również o zniszczeniu tej grupy społecznej w latach 1939–1945 przez totalitaryzmy nazistowski i sowiecki, o jej wywłaszczeniu przez komunistyczny system władzy i rozproszeniu ziemiańskich rodzin po całym świecie. Autorzy chcą pokazać zbiorowy portret ziemian, przybliżyć historie konkretnych rodzin, aby każdy mógł zastanowić się nad stratą, jaka nastąpiła wraz z likwidacją tej warstwy społecznej.

Koncepcja plastyczna wystawy:
Danuta Słomczyńska (Pracownia Projektowa Ptasia 30)
Kurator wystawy:
dr Agnieszka Łuczak (Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Poznaniu)
Współpraca:
Marcin Schirmer (Polskie Towarzystwo Ziemiańskie)
Konsultacja naukowa:
prof. dr hab. Andrzej Kwilecki
Recenzenci:
dr Łukasz Lubicz-Łapiński
Sławomir Stępień

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Kultura i sztuka · Ludzie · Polonia na świecie

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Antonia Filip
20 lip, 08:02
Jestem bardzo zaskoczony cudownymi doświadczeniami i cudami DR ISIKOLO które zostały rozpowszechnione w Internecie i na całym [...]»
Nora
19 lip, 06:49
Nazywam się Nora Zvonimir jestem tu aby podzielić się świadectwem o tym jak dr Isikolo mi pomógł. Po [...]»
Franka Mauro
17 lip, 03:47
To najwspanialsza rzecz jakiej kiedykolwiek doświadczyłem w swoim życiu i muszę podzielić się tym wspaniałym świadectwem. Moje podziękowania [...]»

Najczęściej...