Podziel się   

Psychologia i rozwój człowieka Pokaż wszystkie »

Wydanie 2012-02 · Opublikowany: 2012-04-01 13:37:39 · Czytany 6605 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Dar terapii

Kiedy jesteśmy w sytuacji kryzysowej, takiej, która wydaje się bez wyjścia, wtedy łatwiej przychodzi nam sięganie po pomoc. Psychoterapia staje się wówczas jedną z opcji, które warto rozważyć.

Psychoterapia to Spotkanie Człowieka z Człowiekiem, w którym jest miejsce nie tylko na to, co dobre i piękne, ale również na wszystko co trudne, żmudne i wywołujące cierpienie. Spotkanie to jest w pewnym stopniu bolesne, ale bardzo cenne i wzbogacające. Relacja terapeuty z pacjentem jest szczególna, i to właśnie ona przynosi ukojenie i zapoczątkowuje leczenie. Moim osobistym celem jako psychologa jest taka terapia, która polega nie tylko na wyeliminowaniu symptomu, na przykład smutku, strachu, fobii i złagodzeniu bólu, ale także na wspomaganiu rozwoju osobistego i zmianie tych cech charakteru, które przyczyniają się do kryzysów.

Psychoterapia współczesna wywodzi się z pracy Zygmunta Freuda, który stosował niefarmakologiczne leczenie zaburzeń psychicznych poprzez rozmowę i  metodę przywoływania u pacjenta wspomnień, jak się później okazywało, istotnych dla genezy danego zaburzenia. Najbardziej znaną pacjentką w tym pierwszym okresie psychoterapii (w XIX wieku), leczoną wspomnianą metodą, była Anna O. Cierpiała ona na różnego rodzaju konwersje histeryczne („konwersja” jest powszechnie stosowanym w psychiatrii pojęciem wprowadzonym przez Freuda), a więc zaburzenia somatyczne uwarunkowane psychologicznie. W jej przypadku były to: paraliże (a w zasadzie pseudoparaliże), zaburzenia mowy i widzenia. Ponadto, cierpiała ona na dysocjacyjne zaburzenie tożsamości (tzw. „podwójna osobowość”). Anna O. została w dużej mierze wyleczona, gdy powróciła pamięcią do pewnych przeżyć z przeszłości, związanych przede wszystkim z osobą ojca, którego pielęgnowała do jego śmierci. Głównie chodziło o jej ambiwalentne uczucia wobec niego – kochała go, a zarazem nienawidziła z powodu swego z nim związania.

Ta dziedzina psychoterapii, zapoczątkowana przez Freuda, nazywana jest psychoanalizą. Na jej kanwie powstały później inne nurty w psychoterapii. W dzisiejszych czasach psychoanaliza nie znajduje wielu zwolenników, przede wszystkim z powodu obecnego systemu opieki zdrowotnej, który promuje szybkie i łatwe, nie zawsze efektywne usuwanie problemu. Z drugiej jednak strony, system pomocy społecznej w Ameryce jest daleko bardziej rozwinięty, niż w naszym kraju ojczystym. Nie zawsze jednak jesteśmy świadomi, jak sięgać po pomoc i gdzie się udać.

Dlatego też chciałam Państwu przedstawić jedną z organizacji, która działa od 1966 roku w powiecie Lake, na północ od Chicago. NICASA, bo tak nazywa się ta organizacja, znana jest przede wszystkim z programów leczenia uzależnień i z prewencji. Od niedawna NICASA oferuje niezwykły program pomocy rodzinom w kryzysie (Family Advocacy). Pomoc ta jest bezpłatna i obejmuje wszystkie rodziny, bez względu na dochód, które mają dzieci poniżej 18. roku życia. Do zakresu usług, oprócz terapii uzależnień, pomocy psychologicznej i zapobiegania przemocy domowej, dołączyć można pomoc w znalezieniu pracy, płaceniu podstawowych rachunków i znalezieniu mieszkania. Informacje można uzyskać po numerem telefonu: 847 433 1303 lub 847 546 6450.

Kryzys, jak wspomniałam wcześniej, może wpływać stymulująco na nasze działania. Nie bójmy się poprosić o pomoc, kiedy jej potrzebujemy. Życie jest za krótkie, żeby zamykać się w odosobnieniu i oddawać beznadziejnej rozpaczy. Nigdy nie wiemy, co i kto stanie na naszej drodze i zmieni bieg naszego życia.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Psychologia i rozwój człowieka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...