Podziel się   

Psychologia i rozwój człowieka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-04-25 08:21:02 · Czytany 7291 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej

Puszczanie Baniek Miłości z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej na placu Szczepańskim w Krakowie/fot. Jacek Bednarczyk

Od kilku lat 25 kwietnia obchodzony jest Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej- nieformalne międzynaodowe święto, które przybiera formę akcji społecznej, mającej na celu zwócenie uwagi na problem wyalienowania rodzica z życia dziecka.   Z Maciejem Wojewódką,  inicjatorem i obecnym koordynatorem Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej w Polsce, inicjatorem i członkiem Komitetu Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica oraz inicjatorem i obecnym koordynatorem akcji społecznej „Wyalienowani rodzice czytają dzieciom”, rozmawia Joanna Szubstarska.

Joanna Szubstarska: Alienacja rodzicielska (PA) to zespół świadomych lub nieświadomych zachowań prowadzących do powstania zaburzeń w relacjach pomiędzy dzieckiem, a drugim rodzicem. Jakie mogą to być zachowania?

Maciej Wojewódka: Występuje dość szeroki zakres postaw z zakresu alienacji rodzicielskiej. Od stosunkowo nieskomplikowanych, polegających na braku zgody na kontakt dziecka z drugim rodzicem, do wyrafinowanego oddziaływania na psychikę dziecka, w celu doprowadzania do unikania przez niego tego kontaktu. Podczas działań z zakresu alienacji rodzicielskiej mogą występować takie jak: manipulowanie lękami i strachem dziecka, szantaż emocjonalny. Indukowane są dziecku negatywne postawy, przekonania i emocje w stosunku do drugiego rodzica. Alienacja rodzicielska to przemoc wobec dziecka i drugiego rodzica.

Do czego może doprowadzić alienacja rodzicielska? Jakie skutki może mieć sprawowanie wrogiej, agresywnej władzy rodzicielskiej nad dzieckiem?

Alienacja rodzicielska może prowadzić do wystąpienia u dziecka problemów emocjonalnych, rozwojowych i dotyczących zachowania zarówno w dzieciństwie, jak i w jego dorosłym życiu. Również Kościół katolicki wskazuje na wiele negatywnych skutków alienacji, które możemy rozpatrywać z punktu przekazu zawartego w Ewangeliach oraz nauczania Katechizmu Kościoła katolickiego oraz znajdującego się w encyklikach i adhortacjach błogosławionego Jana Pawła II oraz Benedykta XVI, a także przekazu dotyczącego aktualnego Roku Wiary.

W mojej ocenie problem może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa, w tym na obniżenie się przyrostu demograficznego.

Jaka jest skala zjawiska alienacji w naszym kraju? Jakie działania zostały przedsięwzięte ze strony państwa?

Niestety nie jest znana skala tego zjawiska w naszym kraju ani nie zostały powzięte adekwatne działania zapobiegające problemowi alienacji rodzicielskiej. Ponadto bardzo często usiłuje się ukryć problem pod pozorem występowania konfliktu rodzicielskiego, który niejednokrotnie nie jest konfliktem, a w sam problem jest zaangażowanych znacznie więcej osób, a także niektóre instytucje, które swoją postawą wspierają jego występowanie.

Pierwszym działaniem skierowanym na ten problem, o ile mi wiadomo, jest mój projekt badawczy - Alienacja rodzicielska (PA) - wstępne badania nad problemem i jego skutkami w Polsce, który został objęty patronatem Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji w Polsce.

Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej w Polsce objęty jest honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Jaka jest jego misja?

Międzynarodowy Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej jest nieformalną inicjatywą. W tym dniu nagłaśniamy problem alienacji rodzicielskiej oraz jego negatywne efekty, a także problemy dzieci, które wychowują się bez stałego dostępu do miłości i obecności w ich życiu obojga rodziców. W tym roku w Polsce będzie obchodzony po raz szósty.

Obchody Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej (25 kwietnia) odbywają się w różnych miastach w Polsce. Prowadzona była m. in. akcja publicznego czytania bajek dla dzieci, bezpłatne porady pedagoga, mediatora rodzinnego, psychologa i prawnika, organizowane są sympozja i konferencje z udziałem specjalistów. Można również dołączyć się z propozycją własnej inicjatywy czy akcji - gdzie należałoby się zgłosić?

Oczywiście, własne pomysły są mile widziane. Jednak ważne jest ich uzgodnienie, aby nie odbiegały od idei akcji. Osoby chętne proszone są o kontakt telefoniczny ze mną pod numerem telefonu: 694-912-255. Dyskusja na temat samej akcji odbywa się także na forum Alienacja rodzicielska na portalu Goldenline oraz na forum Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej - Polska na Facebooku.

Od 2010 roku organizujemy również na kilku kontynentach Kampanię Baniek Miłości, podczas której łączymy dobrą zabawę z ważnym przesłaniem społecznym, wskazując, że miłość nas wznosi tak jak wznoszą się bańki mydlane i która nie może być przerywana tak jak to się dzieje podczas alienacji rodzicielskiej. Podczas tej akcji wypuszczamy małe i duże bańki mydlane oraz rozdajemy ulotki na temat problemu. Bardzo cenny jest udział dzieci w akcji, które w ubiegłym roku przygotowały część ulotek i transparentów oraz rozdawały ulotki w Krakowie.

Natomiast akcja publicznego czytania dzieciom jest prowadzona przez poddawanych alienacji rodzicielskiej i wyalienowanych rodziców i jest połączona z odbywającym się seminarium dla osób dotkniętych problemem alienacji rodzicielskiej, specjalistów i innych zainteresowanych. Akcja nosi nazwę „Wyalienowani rodzice czytają dzieciom”, a obie części odbywają się tego samego dnia, chociaż w odseparowaniu od siebie. Oczywiście podczas części przeznaczonej dla dzieci nie poruszamy tematów przeznaczonych dla dorosłych. Akcja została zainaugurowana podczas Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej 25 kwietnia 2009 roku i obecnie jest prowadzona niezależnie, z wyjątkiem 25 kwietnia 2010 roku, kiedy jej edycja odbyła się w szpitalu dziecięcym.

 

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Psychologia i rozwój człowieka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...