Podziel się   

Sport Pokaż wszystkie »

Wydanie 2010-11 · Opublikowany: 2011-01-09 13:31:58 · Czytany 5138 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

2010 Alltech FEI - Jeździeckie Mistrzostwa Świata

W dniach od 25 września do 10 października 2010 roku odbyły się w Lexington, Kentucky, Jeździeckie Mistrzostwa Świata. W tych prestiżowych zawodach wzięły udział reprezentacje ponad 52 państw, w tym 11 zawodników reprezentujących Polskę.

Po raz pierwszy mistrzostwa te zostały zorganizowane w 1990 roku w Sztokholmie-Szwecja, a następnie w odstępie co cztery lata, w Hadze-Holandia (1994), Rzymie-Włochy (1998), Jarez-Hiszpania (2002) i Achen-Niemcy (2006). Pierwszy raz w historii zawody te odbyły się poza granicami Europy, w Lexington, Kentucky.

Imprezę obejrzało ponad pół miliona widzów. Polacy startowali ze zmiennym szczęściem. Dobry wynik w ujeżdżeniu uzyskał Michał Rapcewicz na koniu Randon, zajmując w Grand Prix 15 miejsce. Dużym sukcesem może się pochwalić Piotr Mazurek, startujący ze swoją załogą w składzie Nicola Jęsiak i Arek Szpojda w powożeniu. Mazurek po wielu problemach i trudnościach finansowych dotarł do Montany - USA, gdzie wypożyczył cztery konie i potrzebny sprzęt. Na zawody w powożeniu przygotowuje się konie przez kilka lat, co jest niezbędne do osiągnięcia harmonii pomiędzy powożącym, a jego rumakami. Piotr Mazurek miał na to tylko dwa tygodnie, ale jego doskonała ręka i odwaga pozwoliły mu na zajęcie 14 miejsca na świecie w tak doborowej stawce.

Mistrzostwa rozgrywały się w ośmiu konkurencjach: ujeżdżeniu, WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego), powożeniu, skokach, rajdach, woltyżerce, reiningu (west) oraz parajeździectwie. Polska była reprezentowana w pięciu dyscyplinach: ujeżdżenie, WKKW, powożenie, skoki, a także reining - typowo westernowej konkurencji.

Mistrzostwa zostały zorganizowane i przeprowadzone pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej FEI (Federation Equestre Internationale) oraz Federacji Jeździeckiej Stanów Zjednoczonych (United States Equestrian Federation). W imieniu FEI uroczystego otwarcia i zamknięcia mistrzostw dokonała prezydent FEI, jej królewska wysokość, córka króla Jordanii Husseina I, żona władcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Sheika Mohammed bin Rashid Al Moktoum, księżniczka Jordanii Haya.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Sport

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polonia w USA

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Izabella
01 paź, 02:02
Zapraszam na konsultacje psychologiczne online www.izabellapanus.pl»
Maria
27 wrz, 15:40
Lea prawdę napisała. Tak za każdym razem gdy nasze dziecko wypadało w tarapaty i to poważne my jako [...]»
Greg
15 wrz, 13:58
Nieprawda dlaczego Polska jest tak zacofana dlaczego nikt nie robi badań prostych tanich badań ja z grupą 2 [...]»

Najczęściej...