Podziel się   

Świat Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-03-03 10:36:52 · Czytany 4062 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Cięcia w budżecie USA już od marca

Nie udało się uzyskać porozumienia w sprawie cięć wydatków budżetowych między Republikanami a Białym Domem, w związku z czym na mocy umowy zawartej w sierpniu 2011r., od 1 marca bieżącego roku wszedł w życie tzw. sekwestr, czyli system automatycznych cięć. Ma on na celu zmniejszenie długu publicznego, który wynosi już ponad 11 bilionów dolarów. Cięcia budżetowe mają wynieść 1,2 bln dolarów w skali 10 lat, z czego aż 85 mld dolarów w ciągu najbliższych 7 miesięcy.

   W piątek odbyło się ostatnie spotkanie, na którym Republikanie oraz Demokraci wraz z Prezydentem Obamą starali się dojść do porozumienia, by uniknąć dotkliwych cięć. Obie strony utrzymały się jednak przy swoich stanowiskach, przy czym największą kością niezgody pozostała kwestia opodatkowania najbogatszych obywateli oraz ulg biznesowych. „Nie każdy natychmiast odczuje ból tych cięć. Jednakże ból będzie prawdziwy. Poczynając od tego tygodnia, życie wielu rodzin należących do średniej klasy zostanie zakłócone w znaczący sposób”- powiedział Prezydent Obama po piątkowym spotkaniu. Dodał jednak, że nadal ma nadzieję na to, że porozumienie w końcu zostanie zawarte.

   Najboleśniej skutki wejścia w życie sekwestru odczuje Pentagon, dla którego przewidziana jest aż połowa cięć.  Dotknięte zostanie także szkolnictwo (przewiduje się, że aż 14 tys. nauczycieli może stracić pracę), pomoc społeczna dla dzieci z biednych rodzin oraz medycyna (sfinansowanych zostanie mniej testów na HIV oraz wykrywanie raka piersi i raka szyjki macicy). Dofinansowanie stracą także liczne programy badawcze.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Świat

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Biznes i gospodarka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Franka Mauro
17 lip, 03:47
To najwspanialsza rzecz jakiej kiedykolwiek doświadczyłem w swoim życiu i muszę podzielić się tym wspaniałym świadectwem. Moje podziękowania [...]»
Gloria Kifita
16 lip, 23:11
What more can i say about this great man. Firstly Dr I will want to say a very [...]»
Elena Vedran
16 lip, 03:24
Nazywam się Elena Vedran. Bardzo się cieszę że mogę dzielić się moim wspaniałym i wspaniałym świadectwem ze wszystkimi [...]»

Najczęściej...