Podziel się   

Tradycje i zwyczaje Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-03-02 10:49:36 · Czytany 5527 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Dzień Kazimierza Pułaskiego (Casimir Pulaski Day)

Już w najbliższy poniedziałek, 4 marca, będziemy mieli po raz kolejny okazję celebrować święto naszego polskiego bohatera rewolucji amerykańskiej. Wprawdzie obchody mają na celu upamiętniać datę urodzin Kazimierza Pułaskiego, czyli 6 marca, jednak od 1978 roku (na mocy uchwały z 1977r.) święto przypada na pierwszy poniedziałek marca, który w stanie Illinois jest dniem wolnym od pracy, przynajmniej w niektórych sektorach, jak szkolnictwo czy administracja publiczna ( w tym roku jednak uczniowie, z powodu jesiennych strajków nauczycieli, w poniedziałek mają regularne zajęcia).

Warto wspomnieć, że Pulaski Day nie jest jedynym dniem, w którym Amerykanie czczą pamięć polskiego bohatera- 11 października, w rocznicę śmierci generała w bitwie pod Savannah, obchodzony jest Dzień Pamięci Generała Pułaskiego (General Pulaski Memorial Day), ustanowiony w 1929r. Z tej okazji odbywają się liczne parady, w tym największa- w Nowym Jorku. O tym, że pamięć o Pulaskim jest wciąż żywa niech świadczy również fakt, że w 2009r. nadano mu pośmiertnie honorowe obywatelstwo USA.

Kim właściwie był Kazimierz Pulaski?

Z okazji zbliżającego się święta, warto po krótce przybliżyć sylwetkę Polaka docenionego przez Amerykanów.

Kazimierz Pulaski urodził się w 1745 roku w Warszawie. Był jednym z przywódców konfederacji barskiej, czyli zbrojnego związku szlachty polskiej mającego bronić niepodległości Rzeczypospolitej i wiary katolickiej, skierowanego przeciwko Imperium Rosyjskiemu i królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Po upadku konfederacji został skazany na śmierć za próbę królobójstwa i musiał uciekać z kraju.

Po kilku latach tułaczki trafił w końcu do Ameryki Północnej, gdzie od 1777 walczył w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W trakcie walk uratował życie samego Jerzego Waszyngtona, pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych, za co awansował do rangi generała brygady amerykańskiej kawalerii. Zmarł w wyniku ran zdobytych podczas bitwy pod Savannah (Georgia). Szczątki generała zostały wydobyte podczas badań archeologicznych w 1996r. a uroczysty pogrzeb odbył się w 2005 r.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Tradycje i zwyczaje

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Antonia Filip
20 lip, 08:02
Jestem bardzo zaskoczony cudownymi doświadczeniami i cudami DR ISIKOLO które zostały rozpowszechnione w Internecie i na całym [...]»
Nora
19 lip, 06:49
Nazywam się Nora Zvonimir jestem tu aby podzielić się świadectwem o tym jak dr Isikolo mi pomógł. Po [...]»
Franka Mauro
17 lip, 03:47
To najwspanialsza rzecz jakiej kiedykolwiek doświadczyłem w swoim życiu i muszę podzielić się tym wspaniałym świadectwem. Moje podziękowania [...]»

Najczęściej...