Podziel się   

Tradycje i zwyczaje Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-03-02 10:49:36 · Czytany 5286 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Dzień Kazimierza Pułaskiego (Casimir Pulaski Day)

Już w najbliższy poniedziałek, 4 marca, będziemy mieli po raz kolejny okazję celebrować święto naszego polskiego bohatera rewolucji amerykańskiej. Wprawdzie obchody mają na celu upamiętniać datę urodzin Kazimierza Pułaskiego, czyli 6 marca, jednak od 1978 roku (na mocy uchwały z 1977r.) święto przypada na pierwszy poniedziałek marca, który w stanie Illinois jest dniem wolnym od pracy, przynajmniej w niektórych sektorach, jak szkolnictwo czy administracja publiczna ( w tym roku jednak uczniowie, z powodu jesiennych strajków nauczycieli, w poniedziałek mają regularne zajęcia).

Warto wspomnieć, że Pulaski Day nie jest jedynym dniem, w którym Amerykanie czczą pamięć polskiego bohatera- 11 października, w rocznicę śmierci generała w bitwie pod Savannah, obchodzony jest Dzień Pamięci Generała Pułaskiego (General Pulaski Memorial Day), ustanowiony w 1929r. Z tej okazji odbywają się liczne parady, w tym największa- w Nowym Jorku. O tym, że pamięć o Pulaskim jest wciąż żywa niech świadczy również fakt, że w 2009r. nadano mu pośmiertnie honorowe obywatelstwo USA.

Kim właściwie był Kazimierz Pulaski?

Z okazji zbliżającego się święta, warto po krótce przybliżyć sylwetkę Polaka docenionego przez Amerykanów.

Kazimierz Pulaski urodził się w 1745 roku w Warszawie. Był jednym z przywódców konfederacji barskiej, czyli zbrojnego związku szlachty polskiej mającego bronić niepodległości Rzeczypospolitej i wiary katolickiej, skierowanego przeciwko Imperium Rosyjskiemu i królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Po upadku konfederacji został skazany na śmierć za próbę królobójstwa i musiał uciekać z kraju.

Po kilku latach tułaczki trafił w końcu do Ameryki Północnej, gdzie od 1777 walczył w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W trakcie walk uratował życie samego Jerzego Waszyngtona, pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych, za co awansował do rangi generała brygady amerykańskiej kawalerii. Zmarł w wyniku ran zdobytych podczas bitwy pod Savannah (Georgia). Szczątki generała zostały wydobyte podczas badań archeologicznych w 1996r. a uroczysty pogrzeb odbył się w 2005 r.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Tradycje i zwyczaje

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Marek
21 maj, 03:04
Chwilówki nie są złym rozwiązaniem pod warunkiem że przestrzegamy okresu na jakie są udzielane. Wiele firm oferuje pierwszą [...]»
Kate Igor
19 maj, 04:57
Dziękuję panu dr Isikolo za prawdziwe czary. Natknąłem się na wiele świadectw zeznań DR ISIKOLO rzucającego zaklęcia voodoo [...]»
Renata.37
17 maj, 06:27
Odkryłam jogę dość późno ale może to i lepiej bo teraz mam sprawdzone sposoby na walkę z bólem [...]»

Najczęściej...