Podziel się   

Świat Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-02-11 10:28:21 · Czytany 3900 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Święta Wielkanocne z nowym Papieżem

Benedykt XVI (fot. Grzegorz Gałązka, deon.pl)

Podczas poniedziałkowego Konsystorzu Papież Benedykt XVI oświadczył, że wraz z końcem lutego rezygnuje z pełnienia funkcji Głowy Kościoła Katolickiego. O abdykacji myślał już prawdopodobnie od blisko roku.

Joseph Ratzinger został wybrany na Papieża podczas  Konklawe zorganizowanego po śmierci Papieża-Polaka Jana Pawła II w 2005 roku. Abdykacja zakończy blisko ośmioletni pontyfikat.

Jak powiedział Benedykt XVI, który w tym roku skończy 86 lat, „aby kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię (...) niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi. Dlatego, w pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, (…) tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża".

Zazwyczaj pontyfikat kończy się wraz ze śmiercią papieża, abdykacja papieska jest zjawiskiem do tego stopnia wyjątkowym, że po raz ostatni miała miejsce w czasach średniowiecza.

Już w kilka godzin po ogłoszeniu swojej decyzji przez Benedykta XVI, bukmacherzy stworzyli listę faworytów do objęcia po nim Tronu Papieskiego, na której znajdują się między innymi: Kard. Peter Turkson (Ghana) – przewodniczący Papieskiej Rady Iustitia et Pax, Kard. Marc Ouellet (Kanada) – prefekt Kongregacji Biskupów, Kard. Francis Arinze (Nigeria) – były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Kard. Tarsicio Bertone (Włochy) – sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał kamerling oraz Kard. Angelo Scola (Włochy) – arcybiskup Mediolanu.

Według rzecznika Watykanu, księdza Federico Lombardi, nowy Papież powinien zostać wyłoniony do Świąt Wielkiej Nocy, które w tym roku przypadają na przełomie marca i kwietnia.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Świat

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Franka Mauro
17 lip, 03:47
To najwspanialsza rzecz jakiej kiedykolwiek doświadczyłem w swoim życiu i muszę podzielić się tym wspaniałym świadectwem. Moje podziękowania [...]»
Gloria Kifita
16 lip, 23:11
What more can i say about this great man. Firstly Dr I will want to say a very [...]»
Elena Vedran
16 lip, 03:24
Nazywam się Elena Vedran. Bardzo się cieszę że mogę dzielić się moim wspaniałym i wspaniałym świadectwem ze wszystkimi [...]»

Najczęściej...