Podziel się   

Tradycje i zwyczaje Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2011-12-22 10:16:45 · Czytany 4327 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Choinka sztuczna czy żywa? Naukowcy nie mają wątpliwości...

Naukowcy obwiniają choinkę za szereg przedświątecznych dolegliwości. Senność, kaszel i osłabienie nie muszą być spowodowane przeziębieniem, a obecnością świątecznego żywego drzewka w naszych domach.

W choinkach rozwija się bowiem wiele rodzajów pleśni. Stan nazywany przez naukowców "syndromem świątecznego drzewka" jest spowodowany głównie przez pleśń znajdującą się na drzewach, której zarodniki prowadzą do wspomnianych dolegliwości.

Tego odkrycia dokonali naukowcy z Upstate Medical University. Badacze zaobserwowali, że przed i po 25 grudnia wzrasta liczba zachorowań związanych z układem oddechowym. Na tej podstawie dokonali analizy wycinków z 28 drzewek. Wyniki badania wskazały obecność 53 rodzajów pleśni. 70 proc. z nich może powodować takie objawy jak: podrażnienia nosa, łzawienie oczu, kaszel, duszności, bóle w klatce piersiowej, bóle zatok, uczucie zmęczenia i zaburzenia snu.

Niektóre ze wskazanych rodzajów pleśni mogą nawet prowadzić do długotrwałych chorób dróg oddechowych: zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc. Co prawda obecność pleśni na choinkach naturalnych jest normą, jednak w domowych warunkach jej ilość wzrasta czterokrotnie.

"W swojej praktyce wielokrotnie spotkałem się z jednoznacznym związkiem między obecnością choinki w domu a chorobą" - wyjaśnia dr Lawrence Kurlandsky, autor badania. Dlatego specjalista proponuje, aby zainwestować w sztuczną choinkę, a naturalne drzewka podziwiać np. w lesie podczas spaceru z rodziną.

Miłośnikom świeżych choinek w domu, dr Kurlandsky radzi, aby przed wniesieniem drzewka do domu, podlać je w ogrodzie, a następnie poczekać aż wyschnie. Specjalista zaleca również, aby tuż po zakończeniu Bożego Narodzenia drzewko szybko wynieść i nie zwlekać z tym do dnia Trzech Króli.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Tradycje i zwyczaje

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Nauka i technika

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Antonia Filip
20 lip, 08:02
Jestem bardzo zaskoczony cudownymi doświadczeniami i cudami DR ISIKOLO które zostały rozpowszechnione w Internecie i na całym [...]»
Nora
19 lip, 06:49
Nazywam się Nora Zvonimir jestem tu aby podzielić się świadectwem o tym jak dr Isikolo mi pomógł. Po [...]»
Franka Mauro
17 lip, 03:47
To najwspanialsza rzecz jakiej kiedykolwiek doświadczyłem w swoim życiu i muszę podzielić się tym wspaniałym świadectwem. Moje podziękowania [...]»

Najczęściej...