Podziel się   

Galeria Magazynu Polonia Pokaż wszystkie »

Ostatnia aktualizacja: 2012-06-15
Nowszy Starszy

Floryści dzieciom

10 zdjęć · Autor: Agnieszka Zakrzewska

Zdjęcie 9 z 10

Podstawowym założeniem hortiterapii jest obcowanie z naturą, której już w starożytności przypisywano lecznicze moce. Dziś się to potwierdza dzięki terapii, w której rośliny mają wspomóc proces leczenia szpitalnego. Jak to działa? Dzieci przychodzą na zielone warsztaty do ogrodu, spotykają się w prawdziwym Ogrodzie Botanicznym, gdzie wykwalifikowani terapeuci prowadzą różnego rodzaju zajęcia, m.in. zajęcia na temat kolorów czy zapachów roślin znajdujących się w ogrodzie. Mali pacjenci mają szansę je zobaczyć, dotknąć, a niektórych nawet posmakować! Dodatkowo prowadzą własny ogródek – sadzą rośliny, opiekują się nimi, patrzą jak się zmieniają i rosną. Uczestniczą też w warsztatach florystycznych, podczas których mogą nauczyć się układać kwiaty, tym samym podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe (mogą np. uzyskać tytuł pomocnika bukieciarza).

Prezentujemy kilka zdjęć z warsztatów zielonej terapii prowadzonych jako zajęcia florystyczne  przez  Stowarzyszenie Zielone Dzieci działające w Mrągowie na Mazurach. Od 2007 roku Stowarzyszenie Zielone Dzieci realizuje projekty hortiterapii wspomagającej proces rehabilitacji niepełnosprawnych ruchowo dzieci. Pracując w wolontariacie wśród  chorych dzieci w wieku od 3 do 16 lat, głównie ze zmianami nowotworowymi, leczonych w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie oraz z problemami neurologicznymi (mózgowe porażenie dziecięce, problemy pourazowe),dzieci -  pacjenci uczestniczyły w sesjach programu Zielone Warsztaty. Dzieci wraz z rodzicami zajmowały się m.in. obserwacją roślin, ich uprawą i pielęgnacją, poznawaniem sensorycznym oraz florystyką. Zajęcia  zielonych warsztatów odbywały się także w Szpitalu Powiatowym w Mrągowie, gdzie mali pacjenci oddziału pediatrycznego mogli razem z rodzicami tworzyć wielobarwne kompozycje florystyczne.

Artykuły związane z albumem:

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...