Podziel się   

Kultura i sztuka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-03-16 22:34:55 · Czytany 3482 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

"Rok 2014 ogłoszony Rokiem Oskara Kolberga"

Oskar Kolberg (fot: Internet)

22 lutego 2014 roku obchodziliśmy 200 rocznicę urodzin Oskara Kolberga, polskiego etnografa, kompozytora i folklorysty pochodzącego z Przysuchy. Rocznica objęta została patronatem UNESCO. Warto wspomnieć, że rok 2014 został ogłoszony Rokiem Oskara Kolberga.

Dorobek Kolberga jest gigantyczny. Oskar Kolberg wydał 33 tomy monografii regionalnych i tematycznych, opublikował około 200 artykułów z zakresu etnografii, folklorystyki, językoznawstwa, muzykologii. Spuścizna Kolberga stanowi nadal niezbędną materiałową podstawę, do której odwołują się obecnie wszyscy etnografowie oraz każdy z realizowanych projektów dotyczący twórców i badaczy kultury. Kolberg uważał, że zachowanie tradycji jest fundamentem odrodzenia Polski i siłą sprawczą wielu patriotycznych działań. Dzięki temu wybitnemu folkloryście i etnografowi na zawsze pozostały z nami liczne melodie ludowe, tańce, obrzędy, zwyczaje i wierzenia naszych przodków. Prawdą jest, że bez poznania źródeł naszych obrzędów, zachowań i tradycji życia codziennego w rodzinie i społeczności, zwykłych gestów – które także mają swoje źródło – nie będziemy mogli w pełni zrozumieć współczesnego świata.

W Polsce, kraju związanym mocno z swoją historią, wiedza o pracy Kolberga jest, jak się okazuje, znikoma. Przeprowadzono badania, a ich wynik jest zastanawiający – aż 90 procent Polaków nie wie, kim był Oskar Kolberg, a tylko 8 procent badanych Polaków posiada tę wiedzę. Gdzie zatem tkwi błąd? Czy kultura ludowa i dziedzictwo kulturowe są przedmiotem troski współczesnych edukatorów? Może więc należy bardziej skoncentrować się na historii regionalnej, by uzmysłowić obecnym pokoleniom znaczenie prostych form kulturowych. Ekspresja historii tkwi w dydaktyce szczegółowej. Rok Kolberga ma szansę to uzmysłowić.

Oficjalna inauguracja Roku Kolberga odbyła się 24 lutego podczas koncertu zatytułowanego „Od Kujawiaka do Krzesanego” w Filharmonii Narodowej. Na estradzie Filharmonii wystąpili mistrzowie muzyki tradycyjnej – Jan Brodka i Trombity Ziemi Żywieckiej, Zofia Warych, Piotr Gaca z Wielką Orkiestrą Gaców, Trebunie-Tutki, Zbigniew Namysłowski Quintet, Kapela Ze Wsi Warszawa oraz pianistka Magdalena Lisak z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kasprzyka. Koncert został odtworzony na antenie Programu 2 Polskiego Radia we wtorek, 25 lutego, o godz. 19:30.

Powstała multimedialna aplikacja na smartfony „Przewodnik śladami Oskara Kolberga”. Warto o niej wspomnieć, gdyż postać Oskara Kolberga na zawsze powinna pozostać w naszej pamięci.

 

Szczegóły dotyczące obchodów Roku Kolberga dostępne są na stronie www.kolberg2014.org.pl.

 

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Kultura i sztuka

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Polonia na świecie · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Marek
21 maj, 03:04
Chwilówki nie są złym rozwiązaniem pod warunkiem że przestrzegamy okresu na jakie są udzielane. Wiele firm oferuje pierwszą [...]»
Kate Igor
19 maj, 04:57
Dziękuję panu dr Isikolo za prawdziwe czary. Natknąłem się na wiele świadectw zeznań DR ISIKOLO rzucającego zaklęcia voodoo [...]»
Renata.37
17 maj, 06:27
Odkryłam jogę dość późno ale może to i lepiej bo teraz mam sprawdzone sposoby na walkę z bólem [...]»

Najczęściej...