Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-03-19 23:54:57 · Czytany 3841 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Rocznica goni rocznicę

Fot: Internet

Namnożyło się w tym roku wszelakich wydarzeń w życiu muzycznym kraju. Przede wszystkim wspomnieć należy o Roku Kolberga, ogłoszonym z okazji 200-lecia jego urodzin. Z tej okazji odbyło się już międzynarodowe sympozjum poświęcone temu niezwykle cenionemu etnografowi i muzykologowi, zaś 22 lutego br. w Muzeum Fr. Chopina w Warszawie otworzono wystawę pt. „Powiedzcie podziękowanie Kolbergowi za jego mozolną pracę”. Jest to wystawa mobilna, którą oglądać można do 4 maja 2014 roku, a później podróżować ona będzie po całej Polsce.

1 marca, w dniu urodzin Fryderyka Chopina, w Filharmonii Narodowej odbył się Koncert Urodzinowy tego wielkiego kompozytora, w którym wystąpił Yundi, zdobywca I nagrody na XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2000 roku. Tego samego dnia w domu urodzenia kompozytora w Żelazowej Woli odbył się także wernisaż pt. „Takiem tego dudlił, że się wszyscy zlecieli. Instrumenty ludowe na ziemiach polskich w czasach Fryderyka Chopina”. Na wystawie przedstawiono najbardziej charakterystyczne i najciekawsze obiekty, które odwiedził młody Fryderyk, choćby tylko przelotnie.

Niezwykle ciekawie zapowiada się też X Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”, zaplanowany w dniach od 15 do 31 sierpnia br. Nawiązywać on będzie do setnych urodzin innego znanego polskiego kompozytora, Andrzeja Panufnika, który w muzyce XX wieku stworzył własny, indywidualny styl muzyczny o silnie polskich odcieniach. Warto przypomnieć, iż twórca ten w roku 1954 podjął dramatyczną decyzję o nielegalnym opuszczeniu Polski. Wyjechał, chcąc zaprotestować przeciw ograniczeniom, jakie na artystów nałożyła estetyka socrealizmu, a które jego osobiście doprowadziły do głębokiego kryzysu twórczego. Podnosił się z niego niemal przez kolejną dekadę niezwykle trudnego życia na obczyźnie, w Wielkiej Brytanii. Tam jego twórczość rozbłysła – zdobył ważną pozycję w brytyjskim i międzynarodowym świecie muzycznym.

W dowód pamięci i uznania dla jego wielkiego talentu i dorobku twórczego na tym właśnie X Festiwalu zaplanowano aż 16 wykonań jego utworów o nader różnym obliczu. Będzie to z pewnością kontekst dający niebagatelną możliwość bliższego dotknięcia samej istoty nie tylko muzyki tego twórcy, ale również muzyki Mistrza Fryderyka.

 

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Kultura i sztuka · Polonia na świecie · Rozrywka · Świat

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Ana Filipova
22 lip, 12:24
Jak mogę wyjaśnić to światu że jest człowiek o imieniu DR ISIKOLO który pomógł mi przywrócić mojego byłego [...]»
Antonia Filip
20 lip, 08:02
Jestem bardzo zaskoczony cudownymi doświadczeniami i cudami DR ISIKOLO które zostały rozpowszechnione w Internecie i na całym [...]»
Nora
19 lip, 06:49
Nazywam się Nora Zvonimir jestem tu aby podzielić się świadectwem o tym jak dr Isikolo mi pomógł. Po [...]»

Najczęściej...