Podziel się   

Ludzie Pokaż wszystkie »

Wydanie 2011-05 · Opublikowany: 2011-06-28 22:41:33 · Czytany 6178 razy · 7 komentarzy
Nowszy Starszy

Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II

Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się niedługo po jego śmierci, w czerwcu 2005 roku, dzięki decyzji Benedykta XVI. Papież skorzystał z przysługującego mu prawa i uchylił regułę 5 lat, które muszą upłynąć od śmierci kandydata na ołtarze.

Do beatyfikacji wybrano trudny, jak się podkreśla, przypadek niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia całkowitego ustąpienia objawów zaawansowanej choroby Parkinsona u francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre. Dwa miesiące po śmierci Jana Pawła II modliła się ona do niego z całą swą wspólnotą zakonną.

Droga Jana Pawła II do świętości

Polak zasiadał na Stolicy Piotrowej ponad 26 lat. Był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu nie pochodzącym z Włoch. Jego pontyfikat, trzeci pod względem długości w dziejach, wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata. Nazywany papieżem pielgrzymem, Jan Paweł II odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedzając 129 krajów. Spotykał się z ludźmi cierpiącymi głód oraz nędzę materialną i niestrudzenie docierał wszędzie tam, gdzie było łamane prawo człowieka do wolności i godnego życia. Nie wahał się zajmować stanowiska w sprawie konfliktów politycznych, a także trudnych problemów społecznych.

Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który zwołał i przewodniczył 19 spotkaniom młodzieży z całego świata, widząc w ludziach młodych tych, którzy mogą zbudować światowy pokój.

Jan Paweł II przewodniczył blisko 200 uroczystościom beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. Zwołał 14 synodów biskupów, mianował 232 kardynałów, wśród nich 10 Polaków. Był autorem ponad 100 dokumentów, w tym 14 encyklik.

Propozycję ogłoszenia Jana Pawła II patronem Dolomitów przedstawiły władze tamtejszej górskiej miejscowości Lorenzago, która gościła polskiego papieża. Pomysł poparł oddział rządzącej we Włoszech partii Lud Wolności w regionie Wenecja Euganejska.

Szef regionalnego oddziału partii premiera Silvio Berlusconiego, Dario Bond, zaapelował do włoskich polityków, przedstawicieli instytucji państwowych i do biskupa pobliskiej diecezji Belluno, aby wspólnie poparli tę propozycję. Polityk centroprawicy zwrócił uwagę na szczególne więzi, jakie łączyły Jana Pawła II z Dolomitami, gdzie papież lubił spędzać urlop. „Ale więzi te – podkreślił – były znacznie „głębsze”. Dlatego w imieniu swego ugrupowania Dario Bond zapowiedział podjęcie starań na rzecz tego, by po beatyfikacji polski papież został patronem gór, które bardzo kochał.

„Beatyfikacja Jana Pawła II, której dokona Benedykt XVI, to wydarzenie historyczne bez precedensu” – te słowa watykańskiego dziennika L'Osservatore Romano cytowane są dziś na całym świecie. Redaktor naczelny gazety Giovanni Maria Vian wyciągnął bowiem na światło dzienne fakt, który do tej pory umknął dziennikarzom. Przypomniał, że w ostatnich dziesięciu stuleciach żaden papież nie wyniósł na ołtarze swego bezpośredniego poprzednika. Autor zauważa, że „trzeba cofnąć się do wczesnego średniowiecza, by znaleźć podobne przykłady, jednak ich kontekstu nie sposób porównać z decyzją Benedykta XVI”. Źródło wp.pl 

Komentatorzy podkreślają też symbolikę daty beatyfikacji. I nie chodzi im bynajmniej wyłącznie o to, że jest to Niedziela Bożego Miłosierdzia – święto szczególnie drogie Janowi Pawłowi II i przez niego ustanowione dla całego Kościoła, w wigilię którego odszedł do Domu Ojca. Będzie to też beatyfikacja Papieża-robotnika. Watykanista Luigi Accattoli podkreśla, że „Papież, który w wieku 20 lat był robotnikiem i który czcił godność pracy ludzkiej w trzech encyklikach, zostanie beatyfikowany 1 maja”. Media wiele miejsca poświęcają też pracom związanym z przeniesieniem ciała Jana Pawła II z grot watykańskich do bazyliki, podkreślając, że będzie to cel pielgrzymek na ogromną skalę.

Okazuje się, że już od dwóch lat papież Jan Paweł II ma swój kościół. Pierwsza parafia pw. Jana Pawła II działa w Bigfork (USA). Powstała po zlikwidowaniu dwóch mniejszych – św. Anny (erygowanej w 1904 r.) i św. Katarzyny (erygowanej w 1958 r.)  –  dowiedział się „Dziennik Polski”.

Informacja o amerykańskiej parafii pw. Jana Pawła II jest trochę szokująca –  przyznaje gazeta. Zgodnie bowiem z kościelnymi przepisami, Papież-Polak będzie mógł zostać patronem parafii dopiero wtedy, kiedy zostanie wyniesiony na ołtarze. Wtedy nastąpi wpisanie go do kalendarza liturgicznego. Wierni w Polsce będą więc musieli przez co najmniej kilka miesięcy poczekać na nowego patrona budowanych przez siebie kościołów. Nie muszą się jednak spieszyć. Amerykanie i tak byli pierwsi – zaznacza „Dziennik Polski”. Źrodło deon.pl

Emerytowany watykanista „Corriere della Sera” Luigi Accattoli przypomina na łamach tego dziennika o niezwykłej inicjatywie Jana Pawła II, jaką był zwrot w 1990 roku, podczas jego drugiej podróży do Meksyku, unikatowego „zielnika Azteków”. Kulisy tej decyzji wyjaśnia kardynał Raffaele Farina, prefekt Biblioteki Watykańskiej, do której zbiorów dzieło to należało od 1902 roku.

„Libellus de medicinalibus Indorum herbis”, jak brzmi jego łaciński tytuł, powstał w 1552 roku. Sporządził go indiański lekarz Martin de la Cruz w lokalnym języku, a na łacinę przetłumaczył Juan Badiano, stąd też jego popularna nazwa „Codex Badianus”.

Tekst składa się z 63 stron, bogato ilustrowanych „przepięknymi akwarelami”, jak podkreśla Accattoli. Był on przeznaczony dla króla Filipa II, lecz jego nadworny farmaceuta Diego de Cortavila y Sanabria, podarował go legatowi papieskiemu w Madrycie, Francesco Barberiniemu, który włączył zielnik do swoich rodzinnych zbiorów w Rzymie. Wraz z całym księgozbiorem trafił on w 1902 roku do watykańskiej biblioteki.

6 maja 1990 roku Jan Paweł II przekazał go ówczesnemu prezydentowi Meksyku, Carlosowi Salinasowi. Zrobił to za namową biskupów meksykańskich, którzy chcieli, aby w ten sposób papież oddał hołd meksykańskiej kulturze, która – według części miejscowej ludności – wiele ucierpiała z powodu podbojów i ewangelizacji. Odwieść Jana Pawła II od tego zamiaru usiłowali natomiast prefekt Biblioteki Watykańskiej i kardynał-bibliotekarz Antonio Maria Javierre, obawiający się, że stworzy się w ten sposób niebezpieczny precedens.

„Papież był nieugięty i chciał spełnić życzenie biskupów meksykańskich”, dodaje Luigi Accattoli, który nie wyklucza, że „ten nadzwyczajny dar mógł przyczynić się do nawiązania stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Meksykiem”, co nastąpiło w 1992 roku. „Libellus” wystawiony jest obecnie w Narodowym Muzeum Antropologii i Historii Meksyku.

Podczas beatyfikacji Jana Pawła II na fasadzie bazyliki św. Piotra odsłonięte zostanie zdjęcie portretowe papieża wykonane przez Grzegorza Gałązkę w 1989 r. „Zrobiłem je podczas wizyty Ojca Świętego w jednej z rzymskich parafii” - powiedział PAP fotografik.

Zostało ono  zauważone i trafi na znaczek pocztowy wydany przez włoską pocztę oraz na plakaty informacyjne w Rzymie. Na jego podstawie wykonany zostanie także medal wybity przez diecezję rzymską” – powiedział Gałązka. Odwzorowaniem portretu beatyfikacyjnego będzie mozaika, wykonana z nadesłanych zdjęć od osób z całej Polski, która w dniu beatyfikacji Jana Pawła II zawiśnie na fasadzie Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Będzie to największy portret papieża na świecie.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Ludzie

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polska · Świat

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

ROMEK · 2013-12-08 04:52:29

DOBROĆ UCZYNIONA DRUGIEMU CZŁOWIEKOWI, WRACA DO NAS Z PODWÓJNĄ SIŁĄ. **************************************************************************************************************************** PODOBNO CZŁOWIEK JEST TYLE WART, ILE DOBREGO UCZYNI DRUGIEMU CZŁOWIEKOWI. POKAŻ WIĘC CO TY JESTEŚ WART I NIE BĄDŹ OBOJĘTNY !!! **************************************************************************************************************************** OD URODZENIA CIERPIĘ NA NIEULECZALNĄ I POSTĘPUJĄCĄ CHOROBĘ ZANIK MIĘŚNI. CHOROBY TEJ NIE MOŻNA WYLECZYĆ, ALE MOŻNA SPOWOLNIĆ JEJ ROZWÓJ. JEDNAK NA TO POTRZEBNE SĄ OGROMNE PIENIĄDZE, KTÓRYCH PO PROSTU NIE MAM. NIE BĄDŹ WIĘC OBOJĘTNY I POMÓŻ MI WALCZYĆ Z TĄ OKRUTNĄ CHOROBĄ. W TEJ NIE RÓWNEJ WALCE, SAM NIE MAM ŻADNYCH SZANS, ALE WŁAŚNIE DZIĘKI TOBIE, TE SZANSE MOGĄ SIĘ WYRÓWNAĆ. NA MOJEJ STRONIĘ INTERNETOWEJ www.romek.jasky.pl ZNAJDZIESZ WSZYSTKIE SZCZEGÓŁY JAK MOŻESZ MI POMÓC. **************************************************************************************************************************** JEŻELI WIĘC CHCESZ MI POMÓC, TO NIE CZEKAJ. JUTRO MOŻE BYĆ JUŻ ZA PÓŹNO !!! **************************************************************************************************************************** POMÓŻ MI I ZAMIEŚĆ SWOJE ZDJĘCIE NA MOJEJ STRONIE INTERNETOWEJ, A CAŁY ŚWIAT ZOBACZY CO MASZ W SERCU !!! ZOBACZ ILE JUŻ OSÓB I FIRM MI POMOGŁO. KLIKNIJ W TEN LINK LUB SKOPIUJ GO DO SWOJEJ PRZEGLĄDARKI www.romek.jasky.pl/theme_1.php?sub=24836&page=27358

Kaja · 2011-08-08 10:46:09

To rzeczywiście komentarze dotyczą Papieża....

Kidoń · 2011-08-07 15:58:22

Zobaczymy ilu się dalej posypie, bo teraz dopiero się zaczęło, najlepiej jakjuż zaczną chodzić do psychiatry z całym szacunkiem, ale to nie żarty. lepper dużo brudów wyciągnie na wierzch, albo zatłuk ą wszystkich wtajemniczonych

Hanka · 2011-08-07 15:01:11

Wykończyli go psychicznie, albo za dużo miał na sumieniu, może niedługo wyjdzie wszystko na jaw. Miał niezłą deprechę, to było widać na jego twarzy. Cóż temat wciąż aktualny i smutny.

Piotr · 2011-08-05 13:30:06

Tragedia śmierci A. Leppera dowodzi które tematy nie są przedawnione dla mediów ale dla zwykłych ludzi to już wielki "obciach"!!!

CCC · 2011-08-05 11:44:45

jejjjj co za obciach, przedawniony temat, niedlugo cala historia bedzie przedawniona, a lubi zataczac kola jak w ekonomii-)

Grażyna · 2011-08-04 12:05:07

Słyszałam że temat Papieża się "przejadł" od Pań rozmawiajających w biurze. A ja z zaciekawieniem przeczytałam wasz dodatek. Czy taki temat może się "przejeść"???

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...