Podziel się   

Polonia na świecie Pokaż wszystkie »

Wydanie 2011-05 · Opublikowany: 2011-06-27 23:35:59 · Czytany 9613 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Facet, którego muzyka budzi nadzieje

Marcin Styczeń – 33-letni, urodzony w Olkuszu, krakowski bard (pochodzący z Warszawy!) – odwiedził  Chicago po raz pierwszy ponad rok temu. Byłem na jego koncercie w coraz ważniejszej dla kultury polonijnej sali Jezuickiego Ośrodka Milenijnego. Grał na gitarze, śpiewał, komentował strofami: Karola Wojtyły, Ernesta Brylla, swoimi. Był autentyczny, otwarty, ciepły. Jednocześnie dynamiczny i bliski, Marcin Styczeń wyśpiewał słowa wiersza poświęconego swojej matce. Powtarzało się tam zdanie: ,,bez korzeni nie ma skrzydeł”. W ustach młodego człowieka takie słowa zwiastują nadzieję na lepsze, mądrzejsze jutro.

I zostały w mojej pamięci nie tylko jako szacunek do matki, ale też naszej historii, tradycji – i tej lokalnej, i narodowej. Po koncercie rozmawialiśmy chwilę – właśnie wybierał się do Grand Canyon. Kilka miesięcy później, przypadkowo, na blogu internetowym Marcina Stycznia natknąłem się na słowa: ,,Chciałem coś napisać o tym niesamowitym miejscu, które zapiera dech w piersiach, ale przeczytałem wiersz Redlińskiego i stwierdziłem, że lepiej nie napiszę.”

Grand Canyon

Są chwile,
gdy spełniają się marzenia,
a czasami,
nawet myśli co nimi
stać się nie śmiały...

Wtedy płaczemy
- jak dzieci bezwstydnie,
matki na pożegnanie,
ojcowie... synów odzyskanie.

Wtedy płaczemy
nasz kanion wyobraźni
- przerasta ją.

Tylko kogoś przekonanego o swojej wartości stać na  publiczne wypowiadanie podobnych słów o innym człowieku. Kim więc jest Marcin Styczeń? – Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Rozpoczął od działalności w klubie ,,Hybrydy”. Potem praca w wielu rozgłośniach radiowych i kilku telewizjach. W 2005 roku założył własną  SM-ART Agencję Artystyczną. Tam ukazały się trzy płyty: ,,Pieśń o Bogu ukrytym” – poezja Karola Wojtyły, ,,21 gramów” – wiersze własne, ,,Bryllowanie” – do wierszy Ernesta Brylla.

W rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem mieliśmy okazję spotkać się z Marcinem na koncercie w Lombard lub w kościele Św. Władysława. Tu, w Chicago, przy wypełnionych rodakami ławkach, byłem ponownie świadkiem Marcinowego: Wojtyłowania, Bryllowania i... Styczniowania. Wytworzyła się zamierzona przez wykonawcę atmosfera jedności, poczucia wspólnoty. Było dużo braw, były bisy, z chęcią  pośpiewaliśmy też razem z Marcinem, w smutnym dniu wspomnienia pierwszej rocznicy wciąż otwartej smoleńskiej rany było nam raźniej. Ponad głowami, nie tak znowu wysoko, aby przy odrobinie wysiłku nie dało się sięgnąć, wyczuwało się odrobinę nadziei na przyszłość – ducha prawdy.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia na świecie

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polska · Polonia w USA · Kultura i sztuka · Rozrywka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...