Podziel się   

Polonia na świecie Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2011-08-09 13:10:46 · Czytany 4193 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Polacy za granicą będą mogli głosować korespondencyjnie

polonia.wp.pl

Polacy mieszkający za granicą będą mogli w najbliższych wyborach parlamentarnych oddawać swoje głosy korespondencyjnie. Przewidują to nowe rozwiązania, które wejdą w życie w wyborach, mających się odbyć 9 października - zgodnie z decyzją prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Największym ośrodkiem wyborczym poza krajem jest Chicago. Polski konsulat z tego miasta organizuje głosowanie również w okolicznych podległych mu stanach. Polonia z tego regionu jest zwykle bardzo aktywna w wyborach. Możliwość głosowania korespondencyjnego przyjęto tam z zadowoleniem.

Za granicą może zagłosować każdy Polak mieszkający na obczyźnie pod warunkiem, że posiada ważny paszport i w naszej placówce dyplomatycznej dokona wcześniejszej rejestracji. Z tego prawa szczególnie korzystają Polonusi z Chicago, którzy do polskich wyborów idą dużo chętniej niż do amerykańskich. Zdaniem konsula generalnego z tego miasta Zygmunta Matyni, nowe prawo wyborcze jest bardzo korzystne dla emigrantów znad Wisły.

W poprzednim głosowaniu w Stanach Zjednoczonych w wyborach na polskiego prezydenta wzięło udział blisko 50 tys. naszych rodaków, najwięcej w Chicago. Konsul Matynia dodaje, że głosowanie korespondencyjne zwiększy frekwencję, a nasze placówki dyplomatyczne są dobrze przygotowane do nowych rozwiązań.

Źródło: polonia.wp.pl

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia na świecie

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polonia w USA · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Franka Mauro
17 lip, 03:47
To najwspanialsza rzecz jakiej kiedykolwiek doświadczyłem w swoim życiu i muszę podzielić się tym wspaniałym świadectwem. Moje podziękowania [...]»
Gloria Kifita
16 lip, 23:11
What more can i say about this great man. Firstly Dr I will want to say a very [...]»
Elena Vedran
16 lip, 03:24
Nazywam się Elena Vedran. Bardzo się cieszę że mogę dzielić się moim wspaniałym i wspaniałym świadectwem ze wszystkimi [...]»

Najczęściej...