Podziel się   

Polonia na świecie Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2011-08-09 13:10:46 · Czytany 5897 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Polacy za granicą będą mogli głosować korespondencyjnie

polonia.wp.pl

Polacy mieszkający za granicą będą mogli w najbliższych wyborach parlamentarnych oddawać swoje głosy korespondencyjnie. Przewidują to nowe rozwiązania, które wejdą w życie w wyborach, mających się odbyć 9 października - zgodnie z decyzją prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Największym ośrodkiem wyborczym poza krajem jest Chicago. Polski konsulat z tego miasta organizuje głosowanie również w okolicznych podległych mu stanach. Polonia z tego regionu jest zwykle bardzo aktywna w wyborach. Możliwość głosowania korespondencyjnego przyjęto tam z zadowoleniem.

Za granicą może zagłosować każdy Polak mieszkający na obczyźnie pod warunkiem, że posiada ważny paszport i w naszej placówce dyplomatycznej dokona wcześniejszej rejestracji. Z tego prawa szczególnie korzystają Polonusi z Chicago, którzy do polskich wyborów idą dużo chętniej niż do amerykańskich. Zdaniem konsula generalnego z tego miasta Zygmunta Matyni, nowe prawo wyborcze jest bardzo korzystne dla emigrantów znad Wisły.

W poprzednim głosowaniu w Stanach Zjednoczonych w wyborach na polskiego prezydenta wzięło udział blisko 50 tys. naszych rodaków, najwięcej w Chicago. Konsul Matynia dodaje, że głosowanie korespondencyjne zwiększy frekwencję, a nasze placówki dyplomatyczne są dobrze przygotowane do nowych rozwiązań.

Źródło: polonia.wp.pl

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia na świecie

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polonia w USA · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...