Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-07-24 16:03:58 · Czytany 8368 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Kolejny sukces Polskiego Festiwalu w Seattle

fot: Piotr Horoszowski

13 lipca 2013 roku z wielkim rozmachem odbył się drugi udany Polski Festiwal w Seattle Center. Wspólnie z publicznością miasta Seattle i okolic tutejsza Polonia świętowała polskie tradycje i osiągnięcia kultury. W programie festiwalu znalazło się mnóstwo atrakcji, między innymi występy zespołów folklorystycznych i tańca współczesnego, koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, zabawa taneczna, wystawa plakatu, warsztaty sztuki ludowej, prezentacje gotowania oraz zajęcia dla dzieci.

Na uroczystościach obecni byli amerykański kongresmen Jim McDermott i burmistrz miasta Seattle Mike McGinn. Reprezentując Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Los Angeles, konsul Małgorzata Cup wręczyła medale prezydenckie i nagrody konsularne uhonorowanym członkom lokalnej Polonii.

Order Polonia Restituta otrzymał Andrzej Mróz za zasługi na rzecz niepodległości, które zyskał poprzez działalność w Solidarności i zaangażowanie społeczne. Krzyże Wolności i Solidarności otrzymali Urszula Kubik i Stanisław Kościów za aktywną działalność w latach Solidarności. Barbara Strutyńska i Marian Strutyński, w podziękowaniu za wkład pracy w funkcjonowanie konsulatu, otrzymali honorowy tytuł konsularny ‘Anioła Polski’, przyznany przez Konsul Generalną Joannę Kozińską-Frybes.

Kapitan Witold Alexander Herbst, legendarny pilot Dywizjonu 303, podpisywał swoją książkę „Podniebna kawaleria”. Powstaje również film dokumentalny „Na zawsze pilot”, o którym można było porozmawiać z panem Herbstem i producentami filmu. Obecna była również pani Krystyna Bałut, która prezentowała książkę i film „Podróż do Nikąd” – fascynującą i inspirującą opowieść o tragicznych przeżyciach i przetrwaniu przymusowej deportacji oraz obozów pracy na Syberii w czasie II wojny światowej. Część historyczną festiwalu wypełniła wystawa eksponatów wojskowych i plakatów, będących świadectwami kluczowych wydarzeń, miejsc, ludzi i faktów z historii Polski.

W tym roku ponownie odbył się pokaz mody prezentujący regionalne stroje z Polski, cieszący się ogromnym powodzeniem. Grupy artystyczne z Seattle, Portland oraz Vancouver i Victorii z Kanady zapewniły widzom cały dzień wspaniałej rozrywki, między innymi wystąpili: chór Vivat Musica, Agnieszka Laska Dancers, Grupa Polonez, PARNO Drom i White Eagle Band oraz pianistka Marzena Lilian Szlaga i zespół jazzowy Knife in the Water Quartet.  

W ramach kiermaszu na stoiskach artystów zaprezentowano szkło artystyczne, ręcznie malowaną ceramikę z Bolesławca, kryształy, biżuterię i artystyczne wycinanki. Można było uzyskać informacje o działalności i osiągnięciach zamieszkałej tu Polonii, jak również o atrakcjach turystycznych w Polsce. Ogródek piwny cieszył się dużym powodzeniem i serwował szeroki wybór importowanych polskich napojów. Nie zabrakło również wspaniałych potraw polskiej kuchni.

Imprezę zorganizowała aktywna społeczność polsko-amerykańska na północno-zachodnim wybrzeżu USA, we współpracy z Seattle Center i przy realizacji poprzez Fundację Domu Polskiego w Seattle. Kalejdoskop zdjęciowy oraz więcej informacji można uzyskać na stronie www.polishfestivalseattle.org

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Kultura i sztuka · Polonia na świecie · Polska · Rozrywka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...