Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-07-25 14:11:34 · Czytany 5789 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Polka uhonorowana w Chicago tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

Fot: Archiwum Konsulatu Generalnego RP w Chicago

W Muzeum Holokaustu w Skokie na przedmieściach Chicago odbyła się 23 lipca br. ceremonia uhonorowania Polki Danuty Renk-Mikulskiej tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata za jej bohaterską postawę podczas II wojny światowej i ocalenie przed eksterminacją pięcioro polskich Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce.  

Odznaczenie w imieniu Państwa Izrael wręczył Konsul Generalny Izraela na okręg Środkowego Zachodu Roey Gilad. Na ceremonii w siedzibie Muzeum Holokaustu w Skokie, Illinois, obecny był również przedstawiciel Amerykańskiego Towarzystwa Yad Vashem Isaac Mekel oraz Prezes Muzeum Holokaustu Richard Hirschhaut.

Rzeczpospolitą Polską reprezentowała Paulina Kapuścińska, Konsul Generalny RP w Chicago, która przemawiając do zgromadzonych podkreśliła wagę czynów Danuty Renk-Mikulskiej, jej rodziców oraz wszystkich polskich Sprawiedliwych, których najliczniejsza spośród wszystkich narodów grupa – mimo służącej za te czyny wyłącznie obywatelom polskim karze śmierci – jest dla Polaków powodem do wielkiej dumy i pamięci o tamtych wydarzeniach.

W podniosłej ceremonii znalazły się również prezentacje na temat młodości bohaterki Danuty Renk-Mikulskiej, której rodzice także zostali uhonorowani tym tytułem w 1966 roku, a także jej opowieści o tamtych wydarzeniach.

Wydarzenie relacjonowane było przez telewizje: Jewish Life TV, Polsat i Polvision.

Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata jest najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym przyznawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie. Spośród wszystkich uhonorowanych tym tytułem największą liczbę stanowią właśnie Polacy mimo że to właśnie na terenie całej okupowanej przez Niemców Europy wojsko niemieckie miało rozkaz natychmiastowej egzekucji wyłącznie obywateli polskich i ich całych rodzin schwytanych na pomaganiu Żydom.

 

 

Więcej na stronie internetowej Konsulatu: www.chicago.msz.gov.pl

Facebook: Consulate General of the Republic of Poland in Chicago

Twitter: @PLinChicago

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Ludzie · Polonia na świecie · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...