Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2018-05-22 16:39:33 · Czytany 588 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

PREZYDENT RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ WRAZ Z PIERWSZĄ DAMĄ Z WIZYTĄ W MUZEUM POLSKIM W AMERYCE

Fot: MPA

CHICAGO – Muzeum Polskie w Ameryce (MPA) miało zaszczyt gościć Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę wraz z Pierwszą Damą Rzeczypospolitej Polskiej Agatą Kornhauser-Dudą w piątek, 18 maja 2018 roku. Wizyta była częścią zaplanowanej podróży prezydenckiej, która miała na celu odwiedziny chicagowskiej Polonii, w związku ze zbliżającą się setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Prezydent Duda i Pierwsza Dama zostali powitani przez prezesa MPA Ryszarda Owsianego i przewodniczącego zarządu MPA, prezesa Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego (ZPRKA) Josepha A. Drobota Jr. oraz dyrektor zarządzającą MPA Małgorzatę Kot. Prezydent wraz z Małżonką zostali oprowadzeni po budynku przez prezesa R. Owsianego i dyrektor zarządzającą M. Kot. Zwiedzanie objęło salę zarządu ZPRKA, pokój I.J. Paderewskiego i galerię im. Stephena i Elizabeth Ann Kuśmierczaków. Kolekcja MPA zrobiła duże wrażenie na Parze Prezydenckiej.

Wizyta zakończyła się wymianą wypowiedzi w Sali Głównej MPA im. Sabiny F. Logisz. Prezydent Duda powiedział, że Muzeum jest prawdziwym klejnotem Polonii i przekazał flagę Rzeczypospolitej Polskiej na ręce prezesa Owsianego. W uroczystości brali udział członkowie zarządu MPA, pracownicy i zaproszeni goście.

Prezes MPA Ryszard Owsiany powiedział: „To, że przybywa do naszego Muzeum z wizytą Urzędująca Głowa Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, stanowi potwierdzenie wagi naszej instytucji i wyraz uznania dla pracy, której codziennie w Muzeum się poświęcamy, czyli zapewnieniu, że skarby historii Polski i Polonii są dostępne dla Polaków i Polonii dziś i zostaną zachowane dla przyszłych pokoleń, stanowiąc o ich tożsamości”.

Prezydent Andrzej Duda wpisał się na długą listę dygnitariuszy, którzy odwiedzili MPA i Bibliotekę. Wśród nich były takie osoby jak: I.J. Paderewski, Generałowie Władysław Sikorski i Józef Haller, Prezydenci Stanów Zjednoczonych Herbert Hoover i Barack Obama, Karol Kardynał Wojtyla, i wielu innych.

 

 
Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Biznes i gospodarka · Historia · Ludzie · Polityka · Polonia na świecie · Polska · Tradycje i zwyczaje

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Izabella
01 paź, 02:02
Zapraszam na konsultacje psychologiczne online www.izabellapanus.pl»
Maria
27 wrz, 15:40
Lea prawdę napisała. Tak za każdym razem gdy nasze dziecko wypadało w tarapaty i to poważne my jako [...]»
Greg
15 wrz, 13:58
Nieprawda dlaczego Polska jest tak zacofana dlaczego nikt nie robi badań prostych tanich badań ja z grupą 2 [...]»

Najczęściej...