Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-02-07 15:55:37 · Czytany 3257 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

„Rejs w czasie”

Fot: Z archiwum PAL-PAC

PAL-PAC zaprosił miłośników historii na „Rejs w czasie”, czyli opowieść o słynnych polskich transatlantykach.

30 stycznia w godzinach od 6:00 do 8:00 wieczorem w Bibliotece Uniwersytetu De Paul (2350 N. Kenmore Ave, Chicago Illinois) studenci klubów polskich z Uniwersytetów DePaul, Loyola i Northeastern w Chicago mogli uczestniczyć w bardzo interesującej prelekcji Jana Lorysia, dyrektora Muzeum Polskiego w Ameryce. Wykład, połączony z fotoprezentacją, poświęcony był historii polskich transatlantyków zbudowanych w latach 30.: M/S Piłsudskiemu i M/S Batoremu.

Na spotkanie z historią przyszło ponad 40 miłośników wnętrz okresu modernizmu oraz legendy polskich transatlantyków. Dzięki analizie zachowanych fotografii z tego okresu uczestnicy spotkania mogli poznać fascynującą historię, wyposażenie i wnętrza najsłynniejszych polskich bliźniaków transoceanicznych.

Spotkanie zaszczycił też swoją obecnością wicekonsul Konrad Zieliński z Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Chicago, który opowiedział o pracy konsularnej, zaprezentował osiągnięcia nowoczesnej Polski w dziedzinie gospodarki i przybliżył studentom ważne daty, które przypadają na ten rok: setną rocznicę urodzin Jana Karskiego, 25-lecie wyborów 1989 roku, dziesiątą rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, piętnastą rocznicę przystąpienia Polski do NATO, siedemdziesiątą rocznicę wybuchu powstania warszawskiego i siedemdziesiątą piątą rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Opowieść dyrektora Lorysia o polskich liniowcach i prezentacja wicekonsula Zielińskiego na temat współczesnej Polski otworzyły cykl comiesięcznych spotkań w ramach Polsko- Amerykańskiego Wieczoru z Historią, które dla studentów organizuje Polsko-Amerykański Komitet Akcji Politycznej PAL-PAC.


Kolejne spotkanie w tym cyklu odbędzie się już 27 lutego.

 

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Bogdan Domeracki
17 mar, 15:58
„POLACY w kraju Helwetów”… Zapraszamy także do nas...! »
Marie Elizabeth
09 mar, 14:34
Oh je me sens de nouveau en vie après avoir subi beaucoup de traumatismes et de chagrin. Je [...]»
rodric camela
08 mar, 19:02
Cześć przyjaciele chcę podzielić się moim świadectwem i powiedzieć jak cudownie byłem odkąd mój mąż wrócił do mnie [...]»

Najczęściej...