Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-02-07 20:59:56 · Czytany 7703 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Dlaczego felgi mogą się odkształcić?

Fot: Internet

Nawet najwyższej klasy felgi nie są niezniszczalne, bez względu na to, czy zostały wykonane ze stali, czy z aluminium. Podobnie, jak i pozostałe elementy samochodu, zużywają się one w miarę upływu czasu, choć oczywiście można do pewnego stopnia wydłużyć ich żywotność. Należy przy tym pamiętać, że prędkość zużycia felg uzależniona jest od kilku istotnych czynników.

„Nie” dla podróbek

Jakość felgi jest kluczowa dla zachowania jej w dobrym stanie przez długi czas. Jak pokazuje praktyka, im są one tańsze, tym niższe są także ich walory użytkowe, a to oznacza wzmożoną podatność na uszkodzenia. Najtańsze felgi, będące często podróbkami alufelg, są bardzo niskiej jakości. Ich cena niewątpliwie zachęca do zakupu, ale na tym ich zalety najczęściej się kończą. Wysokiej klasy alufelgi to spory wydatek, w związku z czym wielu kierowców wierzy, że kupując podróbki zaoszczędzi na zbędnym wydatku. Niestety praktyka często okazuje się wręcz odwrotna – tańsze odpowiedniki bardzo szybko zużywają się i ulegają korozjom.

Wygięcia felg

Jedną z wielu przyczyn odkształcania się felg są mechaniczne wygięcia spowodowane nieostrożnym prowadzeniem samochodu lub też jazdą po złej nawierzchni drogi. Przytrafiają się one właścicielom zarówno tych aluminiowych, jak i stalowych modeli. Jeśli wygięcia są znaczne, z opon zacznie uchodzić powietrze. Przy mniejszych zniekształceniach pojawia się charakterystyczne tzw. „bicie” koła, zaś warsztaty samochodowe mają wówczas kłopot z jego wyważeniem.

Łatwiej jest oczywiście wyprostować felgę stalową. Alufelgi są pod tym względem bardziej problematyczne i nierzadko nie pozostaje kierowcy nic innego, jak zakup nowej obręczy, w czym będą pomocne specjalne serwisy internetowe, takie jak na przykład ladnefelgi.pl. Oczywiście, jeśli wskutek uderzenia – np. w krawężnik – felga pęknie, należy ją bezwzględnie wymienić, gdyż jej struktura została naruszona w zbyt dużym stopniu, aby poddać ją naprawie.

Rysy i rdza

Felgi odkształcają się także z powodu zarysowań. Jeśli kierowca zauważy takie uszkodzenie, powinien koniecznie podjąć stosowne kroki w celu ich usunięcia, ponieważ rysy sprzyjają pojawianiu się rdzy. Ta ostatnia z kolei często pojawia się od wnętrza rantu i w tym też miejscu wymagana jest wówczas naprawa danej felgi. Niektórych uszkodzeń niestety nie można uniknąć, zwłaszcza przy poruszaniu się po polskich drogach, których stan wciąż pozostawia wiele do życzenia. Niestety niekorzystne warunki atmosferyczne oraz brawurowa i nieostrożna jazda również mają spory udział w niszczeniu się felg.

Pewnych uszkodzeń felg nie sposób zauważyć na pierwszy rzut oka – ich istnienie może stwierdzić jedynie fachowiec. Samodzielne próby napraw jakichkolwiek uszkodzeń również nie są wskazane. Należy więc na bieżąco kontrolować stan kół i regularnie stosować specjalne preparaty do pielęgnacji felg. Tylko w ten sposób będziemy w stanie skutecznie przedłużyć ich żywotność. 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Biznes i gospodarka · Kogel-mogel

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...