Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-05-17 14:14:48 · Czytany 7009 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Co nowego w sprawach Polonii?

Radosław Sikorski (fot. P. Piwowarski /Agencja SE/East News)

Podczas posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej VIII kadencji 9 i 10 maja 2012 r. nie doszło do zaplanowanego wcześniej wystąpienia Ministra Spraw Zagranicznych i jego pracowników, choć zainteresowani tematyką czekaliśmy na „Informację rządu na temat sprawowania opieki nad Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami kraju”. 

Kancelaria Senatu, Biuro Komunikacji Społecznej dział prasowy poinformowała redakcję Programu Pomost (Radio Wnet, przyp.aut.), iż planowane wystąpienie przeniesiono na dzień 30-31 maja. Dziennikarze radia mają zamiar pojawić się z mikrofonem by posłuchać o przyszłości współpracy i działalności na rzecz Polonii.

Tymczasem 2 maja, w Dzień Polonii, odbyły się uroczyste obchody, podczas których wręczono odznaczenia za działalność na rzecz jedności Polaków z Ojczyzną. Święto Polonii i Polskiej Flagi w tym roku przebiegało pod Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który w swym wystąpieniu w Domu Polonii w Warszawie powiedział:

„Duma z Polski, z polskości, to nie tylko duma z historii trudnej, pięknej, bolesnej, heroicznej, czasami smutnej, ale to przede wszystkim poczucie szczególnego związku z krajem dzisiejszym, z Polską, z taką jaka ona jest.” Życzył wszystkim wytrwałości i też niełatwej, ale koniecznej zdolności do tego, aby bogatą , trudną historię przekuwać na współczesne zaangażowanie we współczesną, wolną, niepodległą, rozwijającą się Ojczyznę.

– To nie przypadek, że szukano wiele razy wspólnego mianownika, wspólnej nazwy dla zjawiska nietypowego i szalenie zróżnicowanego, jakim są funkcjonujące skupiska polskie w różnych rejonach świata z różnymi historycznymi korzeniami – ocenił Bronisław Komorowski. – Polonia to jest w zasadzie inna nazwa Polski. To jest Polska – podkreślił.

Prezydent dziękował osobom, które pracują w ramach „Wspólnoty Polskiej” na rzecz Polaków rozsianych po całym świecie, a także tym, którzy organizują wiele cennych inicjatyw, przedsięwzięć poza granicami państwa polskiego. Wyraził wdzięczność wszystkim, którzy uczestniczą w pięknym dziele budowania systemu łączności z Polakami poza granicami kraju, budują dumę także ze współczesnej Polski.

„Polsko-polskie” rozmowy Pana Prezydenta z Polonią przebiegały w życzliwej atmosferze pełnej zrozumienia i wsparcia.

W Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski otworzył wystawę „Biało - czerwona na białym”, na której w sposób niekonwencjonalny prezentowana jest polska flaga. Na wystawie przed Pałacem Prezydenckim można obejrzeć zdjęcia upamiętniające ważne momenty w życiu, które opisali i udostępnili czołowi naukowcy, podróżnicy, polarnicy i alpiniści.

Otwarcie ekspozycji przed Pałacem Prezydenckim jest częścią to część uroczystych obchodów Dnia Flagi. Prezydent RP objął Honorowy patronat nad wystawą „Biało-czerwona na białym”.

Wystawę będzie można oglądać przed Pałacem Prezydenckim do 15 czerwca 2012 r. Następnie ekspozycja powędruje do pozostałych miast Polski.

Na wystawie zaprezentowane zostały m.in. polskie flagi na pięciu Polskich Stacjach Polarnych, w tym na dwóch całorocznych; arktycznej – Hornsund i antarktycznej – Arctowski oraz dokonania polskich himalaistów i świat rejsów polarnych. Pod biało-czerwonymi barwami pokazani są również świetni wspinacze, m.in. Kingę Baranowską, Olę Dzik, Janusza Gołąba, Aleksandra Lwowa i innych. Więcej o wystawie na stronie: www.bialo-czerwona.org.

Źródło: http://www.prezydent.pl

 

--

Program Pomost „Debata Polonijna” w Radiu Wnet realizowany jest we współpracy z Magazynem Polonia.

Kresowy Serwis Informacyjny:
www.ksi.kresy.info.pl
www.kresy.info.pl
www.pokoleniakresowe.pl

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polityka · Polonia na świecie

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...