Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-04-30 12:18:06 · Czytany 6177 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

MEN na oświatę polonijną wydaje rocznie 40 mln zł

polonia.wp.pl
Minister Edukacji Krystyna Szumilas (fot. Michał Rozbicki/East News)

Polinezja Francuska i Singapur - m.in. w takich miejscach uczniowie z Polski mogą uczyć się języka ojczystego - przypomniał w Sejmie podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Mirosław Sielatycki. MEN na wspieranie oświaty polonijnej wydaje rocznie ok. 40 mln zł.

Wiceminister edukacji wziął udział w posiedzeniu sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, na którym przedstawił dane na temat polskich uczniów przebywających i kształcących się za granicą.

Szkoły przy ambasadach

Jak mówił, ponad 14 tys. uczniów uczy się w szkołach przyambasadzkich. Przy polskich placówkach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych funkcjonuje blisko 70 tzw. Szkolnych Punktów Konsultacyjnych.

Około 100 tys. uczniów kształci się z kolei za granicą w szkołach społecznych - wymieniał dalej Sielatycki. Zaznaczył, że te dane mogą być nieprecyzyjne, ponieważ "nie ma wymogu rejestrowania takich szkół w MEN".

Szkoły społeczne prowadzone są przez organizacje zrzeszające szkoły i nauczycieli lub przez stowarzyszenia rodziców, np. w USA, Wielkiej Brytanii i Irlandii, gdzie jest liczna Polinia. Działają również przy parafiach, np. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Argentynie czy na Ukrainie.

"Szkoły w obcych systemach edukacji"

Wśród innych form organizacyjnych oświaty w języku polskim za granicą wiceminister wymienił "szkoły w obcych systemach edukacji". To m.in. szkoły z polskim językiem nauczania (na Litwie, w Czechach) oraz szkoły z zajęciami z języka polskiego jako obcego (np. Szwecja, Niemcy, Rosja).

- Funkcjonuje także nauczanie korespondencyjne. Uczniom wysyłane są materiały, a następnie przyjeżdżają oni do Polski na egzaminy lub, co jest innym sposobem, uczniowie kształcą się w języku polskim za pośrednictwem platformy internetowej - dodał.

Dzięki nowoczesnym narzędziom internetowym języka polskiego uczyć mogą się również pojedynczy polscy uczniowie przybywający z rodzicami np. w Polinezji Francuskiej, czy Singapurze - opowiadał Sielatycki. Jak powiedział, on-line prowadzone mogą być lekcje lub konsultacje uczniów z nauczycielami, za pośrednictwem internetu uczniowie mogą także łączyć się w kółka zainteresowań, np. w kółko historyczne czy geograficzne.

Jak tłumaczył wiceminister, pieniądze wydawane przez MEN na wspieranie polonijnej oświaty przeznaczane są m.in. na kierowanie nauczycieli do pracy za granicą, na kursy metodyczne dla nauczycieli polonijnych, na podręczniki i pomoce dydaktyczne dla szkół i uczniów.

Do pracy dydaktycznej w środowiskach polonijnych kierowanych jest rocznie ok. 80 nauczycieli z Polski - wynika z danych przedstawionych przez resort edukacji.

Wsparcie dla Polaków mieszkających zagranicą

Jak przypomniano w materiale zaprezentowanym w czwartek w Sejmie, "Ministerstwo Edukacji Narodowej realizuje politykę państwa wobec Polaków zamieszkałych poza granicami kraju w zakresie krzewienia języka i kultury polskiej oraz podtrzymywania i umacniania poczucia tożsamości narodowej zgodnie z kierunkami polityki państwa, określonymi w Rządowym Programie Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą".

Informacje na temat funkcjonowania oświaty polonijnej zamieszczane są m.in. na specjalnej stronie internetowej www.polska-szkola.pl, którą utworzyły Ministerstwo Edukacji Narodowe i Polonijne Centrum Nauczycielskie w Lublinie. Strona powstała "dla wspierania uczestnictwa w kulturze, nauczania języka polskiego, polskiej historii i geografii za granicą w celu podtrzymywania więzi Polaków z krajem". Służyć ma m.in. rodzicom, jako pomoc przy podejmowaniu decyzji związanych z zapisywaniem dzieci do szkoły w kraju zamieszkania, a także nauczycielom i dyrektorom szkół polonijnych.

Źródło: polonia.wp.pl

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Biznes i gospodarka · Polonia na świecie

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...